Yazılım-Robotik

  Yazılım sektöründe 160.000 civarında çalışanın olması ve her yıl 15.000 yeni mezunun bu sektöre adım atmasına rağmen ülkemizde yazılımda gerideyiz. Bunun sebebi girişim sermayesi eksikliği, Ar-Ge teşvikleri ile uygulamalarda karşılaşılan sorunlar ve dış kaynak kullanımının yetersizliği izliyor. Ülkemizde yazılım konusunda ilerleyebilmek ve yazılımın kurumsallaşması için neler yapılabilir? Yapay zeka, insanlığın en eski rüyalarından biri ve günümüzde
hesaplama gücünün artmasıyla bu rüya gerçeğe dönüştü. Yapay zeka, bugün ürün geliştirmeden üretime, bakımdan pazarlamaya kadar, hatta sesli asistanlar veya akıllı ev otomasyonları gibi birçok ürünle günlük yaşamımızda da yer edindi.
Alışkanlıklarımızı değiştirdi, bazı sorunlarımızı çözdü, bazı yeni sorunları beraberinde getirdi.
Yapay zekanın geleceğinde en önemli konulardan biri de mesleklerin gelecekteki durumu. Yapay zekaların üretim ve işlemlerde kullanılması insanları işsiz bırakma tehdidiyle karşı karşıya bırakıyor.
Bu tehditin ortadan kalması için ne yapılabilir?
1. Yapay zeka gelecekte politikacı ve yöneticileri de işlerinden edebilir, bunun için neler yapılabilir?
2. Yazılım sektörüne yönelik uygun teşviklerin, risk sermayesinin ve fonun olmaması
3. Yazılım ve Robotiği ülkemizde nasıl daha iyi seviyeye getirebileceğimizi tartışmak, devlete bağlı bir ulusal yazılım kurumunun olmaması.